ایران نامه، پایگاه آگاهی رسانی میراث فرهنگی و طبیعی ایران و جستار های ایران پژوهی
بایگانی
دسته بندی
2 اسفند 1390
تازه ترین گزارش از وضعیت بحرانی تپه اشرف

 

کاوش‌های باستان شناسی در تپه اشرف متوقف شد!

ایران‌نامه- شاهین سپنتا: کاوش‌های باستان‌شناسی در تپه اشرف اصفهان پس از به پایان رسیدن فصل چهارم کاوش‌ها متوقف شد. هیات باستان‌شناسی تپه اشرف که کار کاوش‌های باستان‌شناسی بر روی تپه تاریخی اشرف را از تیرماه 1389 آغاز کرده بود و چهار فصل کاوش بر روی این تپه تاریخی را با موفقیت به پایان برده بود پس از اتمام فصل چهارم کاوش در آذرماه سال جاری به دلیل عدم تخصیص بودجه و ناهماهنگی در اداره میراث فرهنگی اصفهان از ادامه کار بازماند. شهرداری منطقه چهار اصفهان نیز که متعهد به دیوارکشی و محصور نمودن محدوده تپه شده بود، کار دیوارکشی و نصب نرده فلزی بر روی آن را به صورت نیمه‌کاره رها نموده است و به همین خاطر با وجود یگان حفاظت میراث فرهنگی، در ساعات شب افراد بزهکار به محدوده تپه تاریخی وارد شده و به سرقت قطعات داربست فلزی مبادرت ورزیده و لطماتی به دستاوردهای باستان‌شناسی وارد می‌سازند. پس از توقف کاوش‌های باستان‌شناسی و نیمه‌کاره رهاشدن حصارکشی اطراف تپه اشرف، شهرداری منطقه چهار اصفهان نه تنها اقدامی برای جمع‌آوری نخاله‌های ساختمانی که از مدت‌ها پیش در محدوده تپه اشرف انباشته شده، نمی‌نماید بلکه مقادیری نخاله ساختمانی نیز طی روزهای گذشته توسط عوامل شهرداری در محل تپه اشرف تخلیه شده است و اداره میراث فرهنگی اصفهان نیز نه تنها تلاشی برای جمع آوری این نخاله‌ها نداشته است بلکه جهت جمع آوری لوازم و تجهیزات گروه کاوش که بر روی تپه مستقر شده، اعلام آمادگی نموده است.

این اقدامات در حالی صورت می‌گیرد که در «همایش دست‌آوردهای باستان‌شناسی تپه اشرف» که در بهمن‌ماه سال گذشته برگزار شد، علیرضا ذاکر اصفهانی استاندار اصفهان، اسفندیار حیدری‌پور مدیر کل پیشین اداره میراث فرهنگی استان و احمد خوشنویس معاون سازمان میراث فرهنگی و گردشگری و رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی کشور، اعلام آمادگی نمودند که با پشتوانه دو مصوبه هیات دولت در خصوص کاوش، آزادسازی حریم و تبدیل تپه اشرف به یک سایت- موزه، شرایط را برای انجام 50 فصل کاوش طی 10 سال در تپه تاریخی اشرف فراهم آورند.

تپه تاریخی اشرف در کرانه شمالی زاینده‌رود و در نزدیکی پُل تاریخی شهرستان واقع شده است و بخش‌هایی از تاریخ گمشده اصفهان را در آغوش خود حفظ کرده است. بر بنیان یافته‌های چهار فصل کاوش‌، تپه اشرف دربرگیرنده آثاری ارزشمند و منحصر به فرد متعلق به پنج دوره تاریخی اشکانی، ساسانی، دوره انتقالی ساسانی به اسلامی، قرن چهارم و پنج هجری، و قرن 12 هجری در اصفهان است.   

          

          

                 این زباله‌ها را عوامل شهرداری منطقه چهار در محدوده تپه اشرف ریخته‌اند

         

         

         

          

          

       

         

          

                     افراد بزهکار داربست‌های فلزی را باز کرده و به سرقت می‌برند

 

مجموعه گزارش های اختصاصی ایران نامه درباره تپه اشرف:

نگرانی از وضعیت تپه اشرف،  تپه اشرف در محاصره نخاله ها -  14  تیر 1388

با آغاز فصل اول کاوش ، آثاری از دوره ساسانی در تپه اشرف اصفهان کشف شد -9  امرداد 1389

 آثاری تازه از قرون اولیه اسلامی در تپه اشرف اصفهان به‌دست آمد - 17  امرداد  1389

تپه اشرف در انتظار فصل دوم کاوش - 5  شهریور  1389

فصل دوم کاوش در تپه اشرف اصفهان آغاز شد - 1  آبان  1389

فصل سوم کاوش در تپه اشرف اصفهان آغاز شد - 9 دی 1389

همایش دست‌آوردهای باستان‌شناسی تپه اشرف برگزار شد- 1 بهمن 1389


برای هموندی در آگاهی نامه این تارنگار نام کاربری خود در سامانه بلاگ اسکای را وارد کنید
نام کاربری
شمار بازدیدکنندگان : 2170622


Powered by BlogSky.com

آخرین یادداشت ها