X
تبلیغات
رایتل
ایران نامه، پایگاه آگاهی رسانی میراث فرهنگی و طبیعی ایران و جستار های ایران پژوهی شاهین سپنتا، مهرناز شهباز و همکاران
بایگانی
دسته بندی
1 اسفند 1393
زاون درگذشت


زاون قوکاسیان، کارگردان و منتقد سینما درگذشت.

 

ایران نامه- شاهین سپنتا: زوان قوکاسیان منتقد و کارگردان سینمای ایران، امروز یکم اسفند ماه 1393 پس مدتی درگیری با سرطان معده در سن 64 سالگی در خانه خود در اصفهان درگذشت.

تشکیل انجمن سینمای آزاد در اصفهان به سال 1351خورشیدی، تدریس در دانشکده سینمایی سوره در اصفهان، برپایی جشنواره فیلم کوتاه در اصفهان، سردبیری و نویسندگی فصلنامه فرهنگ و هنر، مدیر اجرایی نخستین و دومین جایزه ادبی اصفهان، و داوری جشنواره های جهانی فیلم در ایران، اتریش، ایتالیا و ارمنستان، دبیر هنری جشنواره ملی فیلم کوتاه حسنات، و حضور در جشنواره فیلم کودک و نوجوان، بخش کوچکی از فعالیت های گسترده سینمایی زاون قوکاسیان بود.

او کارگردانی چند فیلم را نیز در کارنامه خود دارد که از آن میان می توان به فیلم سینمایی «همه فرزندان من» و چندین فیلم هشت میلی‌متری و آثار کوتاهی چون «در فلق»،«عروس کهن»،«عزای آینه»،«فصلی دیگر»، مستند «خاج شویان»، «موزه من جلفا» و «نقش خیال» نام برد.  

از این منتقد بزرگ سینما، کتاب هایی هم با موضوع نقد سینمایی برجای مانده که می‌توان به کتابی درباره فیلم «چشمه» آربی آوانسیان‌، و 20 کتاب درباره سینماگران چون بیضایی‌، کیمیایی‌، کیارستمی‌، فرمان‌آرا‌، سینایی‌، گلاب آدینه‌، رضا ارحام صدر‌، فاطمه معتمد آریا‌، مجید انتظامی‌ و کتابی با نام «بردی از یادم» درباره لورتا نوشین‌ اشاره کرد.

گفتنی است، در پنجمین همایش نکوداشت اصفهان در سال 1392 که به مناسبت یکم آذر روز اصفهان و با حضور اصفهان ‌پژوهان و دوستداران اصفهان برگذار شد، از یک عمر تلاش فرهنگی زاون قوکاسیان شهروند پرتلاش اصفهانی و عضو انجمن دوستداران اصفهان با تقدیم تندیس "دوستدار اصفهان" قدردانی شد.

 


1 اسفند 1393
محکومیت شهرداری سلماس


بیانیه ملی ایرانیان

در اعتراض به اقدام ضد ایرانی شهرداری سلماس

 

 

ایران نامه- شاهین سپنتا: اقدام نسنجیده، زشت و ضد ایرانی شهرداری سلماس در برچیدن تندیس حکیم ابوالقاسم فردوسی شاعر بزرگ ایرانی از میدانی به همین نام در مرکز شهر سلماس، با اعتراض گسترده شهروندان ایرانی از سراسر کشور رو برو شد.

این توهین شهرداری سلماس به شاعر بزرگ ایرانی فردوسی توسی در حالی انجام می شود که همگام با ملت ایران،  در بسیاری از کشورهای جهان جایگاه فردوسی گرامی داشته می شود. پیش تر نیز برخی نهادها در شهر مشهد اقدام به پاک کردن دیوارنگاره های شاهنامه کرده بودند که این اقدامات خبر از رخنه برخی عوامل ضد ایرانی و تفرقه افکن در نهادهای شهری در سطح کشور دارد.

به گزارش "وطن خواهان"، بیش از هزار تن از شهروندان ایرانی از سراسر ایران  و ایرانی تباران برون مرز از سراسر جهان در یک اقدام مشترک و هم صدا، اقدام توهین آمیز شهرداری شهر سلماس در استان آذربایجان غربی را در پایین کشیدن مجسمه فردوسی و تغغیر نام میدان فردوسی به میدان انقلاب محکوم کردند.  متن این بیانیه ملی و فهرست امضاکنندگان به شرح زیر است:

 

 

دنباله نوشتار را در اینجا بخوانید...

26 بهمن 1393
سرودها و ترانه های ایران زمین: 32) تو را ای کهن بوم و بر دوست دارم


چرا با خواندن "تو را ای کهن بوم و بر دوست دارم" مخالفت شد !؟

ایران نامه- شاهین سپنتا: آلبوم موسیقی «تو را ای کهن بوم و بر دوست دارم» با هم‌خوانی محسن کرامتی، هنرمند برجسته آواز و ردیف‌دان موسیقی دستگاهی ایران و بانو نوشین طافی و با آهنگ‌سازی «پیمان خازنی» در ژانر موسیقی ملی و مبتنی بر موسیقی ردیف دستگاهی و نگرشی ارکسترال، منتشر شد.

پس از انتشار «تو را‌ ای کهن بوم دوست دارم» ، آیت‌الله نوری همدانی و آیت‌الله مکارم شیرازی از مراجع تقلید مقیم قم به نشر آن اعتراض کرده و گفتند: «حرف و صحبت متعارف زنان با رعایت موازین اسلامی اشکالی ندارد، ولی آوازه‌خوانی با هیچ وسیله‌ای نمی‌تواند معمول شود و جلوی آن را می‌گیریم. خواندن زن و موسیقی زن در برابر مردان بر اساس قرآن کریم حرام است و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی حق ندارد چنین کاری کند و مردم ساکت نمی‌مانند.»

 

دنباله نوشتار را در اینجا بخوانید...

26 بهمن 1393
ماجرای احمدی نژاد و سد سیوند


بختگان تاوان لج بازی احمدی نژاد را پس داد!


 

ایران نامه- شاهین سپنتا: «دختران شیرازی با تن پوش محلی و در حرکتی نمادین، با ریختن آب کوزه به شوره زار باقی مانده از دریاچه بختگان، نسبت به خشک شدن آن اعتراض کردند و آرزو کردند تا دوباره آب به این دریاچه بازگردد‌.»

فراموش نمی کنیم که در سال 1386 درست در آستانه « روز جهانی بناها و محوطه های تاریخی»، احمدی نژاد از  آبگیری سد سیوند در استان فارس خبر داد!

 

دنباله نوشتار را در اینجا بخوانید...

22 بهمن 1393
کتاب شناختکتاب سردار مریم بختیاری منتشر شد


ایران نامه- شاهین سپنتا: کتاب "مقدمه ای بر شناخت زندگی و اندیشه سردار مریم بختیاری" به کوشش محسن حیدری منتشر شد. چاپ نخست این کتاب که توسط انتشارات تمتی در تهران و در 208 صفحه منتشر شده است با مقدمه ای به قلم دکتر سهیلا شهشهانی دانشیار دانشگاه شهید بهشتی تهران آغاز می شود.

در این کتاب مجموعه مقالاتی از 26 نویسنده و پژوهشگر تاریخ معاصر درباره جلوهای مختلف زندگی و اندیشه های سردار مریم بختیاری در دسترس علاقه مندان است.

 

دنباله نوشتار را در اینجا بخوانید...

برای هموندی در آگاهی نامه این تارنگار نام کاربری خود در سامانه بلاگ اسکای را وارد کنید
نام کاربری
شمار بازدیدکنندگان : 2147398


Powered by BlogSky.com

آخرین یادداشت ها