ایران نامه، پایگاه آگاهی رسانی میراث فرهنگی و طبیعی ایران و جستار های ایران پژوهی
بایگانی
دسته بندی
9 آذر 1387
ریشه های هرز و تونل مترو

ریشه های هرز و تونل مترو

به جان ِ پل های تاریخی اصفهان افتاده اند

سی و سه پل و پل خواجوی اصفهان با خطر جدی ریزش و تخریب روبه رو هستند. یکی به خاطر تونل مترو که همچون سرطان در همه جای بافت تاریخی اصفهان ریشه می دواند و دیگری به خاطر ریشه های یک درخت انجیر خودرو که از سال ها پیش به آرامی در درون پایه های پل خواجو جاخوش کرده و باعث سست شدن و فروپاشی پل خواهد شد. مهرداد کیهانی فر، معاون سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان درباره وضعیت بحرانی سی و سه پل اصفهان به خاطر عبور مترو از نزدیکی آن به" اصفهان امروز" گفت: با توجه به این که تونل مترو با تمام مخالفت ها اکنون در حال عبور از چهارباغ است در واقع این پل تاریخی از سوی مترو تهدید می شود.

وی افزود: ما با توجه به فضای موجود و احتمال عبور مترو حتا از چند متری سی و سه پل، از یک مشاور خواستیم تا وضعیت سی و سه پل را بررسی و نتایج آن را اعلام کند که متاسفانه نتایج بررسی ها بسیار نگران کننده بود زیرا بدون مترو هم به علت بارگذاری 30 ساله اخیر بر روی پل و همچنین آب شکستگی زیر پایه ها، احتمال دارد که این پل دچار آسیب شود.

وی در ادامه به اهمیت تاریخی سه و سه پل اشاره کرد و گفت : این پل یکی از شاخصه های ویژه اصفهان است که در تمام دنیا شناخته شده است و در صورتی که کمترین آسیبی به آن وارد شود، از بعد جهانی و ملی برای ما باعث شرمندگی است و سبب خواهد شد پرونده هایی که برای ثبت به یونسکو ارائه شده و در حال حاضر به خاطر بحث جهان نما و عبور مترو از چهارباغ به طور جدی بررسی نمی شود، برای همیشه از ثبت جهانی محروم شوند.

معاون سازمان میراث فرهنگی اصفهان، در ادامه وضعیت پل خواجو را نیز خطرناک توصیف  کرد و در این مورد به لیلا شکوه فر گفت: پل خواجو هم همچون سی و سه پل در مرحله تهدید به سر می برد زیرا این پل توسط ریشه های یک درخت انجیر قدیمی تهدید می شود.

کیهانی فر افزود : متاسفانه ریشه های درخت انجیر تنومندی که در قسمت جلوی پل در سال های گذشته وجود داشته و در زمان رضا شاه قطع شده بود ، به شکلی عجیب و باورنکردنی زیر پی پل و در داخل سنگ ها نفوذ کرده و حجم عظیمی را به وجود آورده که پل خواجو را با مشکل زیربنایی مواجه نموده است.  

                         

           

                         

                          

                       

                      ریشه های هرز در پایه های پل خواجو/ عکس ها از شاهین سپنتا- 9/ 9 / 87 

وی با اشاره به ناچیز بودن اعتبارات برای برطرف کردن چنین مشکلاتی گفت : متاسفانه خارج کردن ریشه های این درخت از زیر پل کاری بسیار سخت و مشکل است و در حال حاضر مشاوران طرح  در حال برنامه ریزی برای خارج کردن حجم بزرگی از ریشه های این درخت هستند. در مرحله نخست مشاوران ما توانسته اند با روش های علمی رشد این ریشه ها را متوقف کنند اما خارج کردن آنها  به واسطه آن که در سنگ ها نفوذ کرده اند، کاری زمان بر و پر هزینه است و با توجه به این که اعتبارات اصفهان برای حل این مشکل بسیار ناچیز است، به همین منظور با توجه به وضعیت اضطراری پل، ما درخواست اعتبارات ملی برای حل مشکل پل خواجو نموده ایم.

کیهانی فر، در پایان ضمن تاکید بر اهمیت پل های تاریخی اصفهان و لزوم  توجه مسئولان استانی و کشوری برای نگهداری از این آثار ارزشمند گفت : تمام دنیا اصفهان را با پل های تاریخی آن می شناسند و لازم است مسئولان استانی برای حل مشکل مرمت و نگهداری پل ها به خصوص پل خواجو و سی وسه پل که در وضعیت اضطراری به سر می برند با ما همکاری بیشتری داشته و اعتبارات مطلوب تری را در اختیار ما قرار دهند زیرا هرکدام از این آثار در صورت ریزش و نابودی برگشت ناپذیر خواهد بود.


برای هموندی در آگاهی نامه این تارنگار نام کاربری خود در سامانه بلاگ اسکای را وارد کنید
نام کاربری
شمار بازدیدکنندگان : 2170622


Powered by BlogSky.com

آخرین یادداشت ها